Dom typowy, lub pasywny?

W ciągu minionych kilkunastu lat na całym globie spostrzegamy ten sam proces – stopniowego wzrostu wszelkich adekwatnie nośników energii, jak twierdzą zawodowcy z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak w związku z tym planując budowę własnego domu, należałoby jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania warto będzie zastosować, aby w czasie kolejnych lat użytkowania domu wydatki ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając projekty domów musimy mieć na uwadze termoenergetyczność danego domu, choć dopuszczalne jest też przeznaczenie szeregu rozwiązań, powodujących pokaźniejsze oszczędności energii cieplnej danego mieszkania, już na etapie jego budowy.

W ostatnich latach coraz więcej się mówi do tak zwanych domach pasywnych, inaczej takich, jakie są prawie samowystarczalne w dyscyplinie ogrzewania, posiadają zastosowane technologie, które z jednej kwestii w najwyższym stopniu chronią przed wyciekiem ciepła z wnętrza domu, a z drugiej strony powodują, iż naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza mieszkania. Budowa domu pasywnego to z pewnością trochę pokaźniejsze wydatki, mogące podnieść koszt kompletny inwestycji nawet do 25 procent, jednakże – jak przekonują specjaliści – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat oraz przy ciągle rosnących kosztach energii cieplnej z pewnością opłaci się.

Bez względu na ty, wymagane mogą być różne szczegóły, jak ogrodzenie panelowe 3d. Podstawową sprawą przy budowie domu pasywnego jest dobra izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, niemniej jednak także fundamentów i poddasza. Jeśli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa powinna być nie mniejsza niż 20 centymetrów.

W takim domu nadzwyczaj istotne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najwyższej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, powinny być tam wstawione okna o maksymalnie ogromnej przestrzeni oraz posiadające pierwszorzędne właściwości termoizolacyjne, a jednocześnie nadzwyczajnie przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna muszą być wstawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi murów, co zagwarantuje pokaźniejsze nasłonecznienie i mniejsze mostki termiczne.